Ta witryna wykorzystuje pliki cookie zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zrezygnować z zapisywania plików cookie modyfikując ustawienia przeglądarki.

Kołobrzeg - miasto dla CiebieKołobrzeg - miasto dla CiebieKołobrzeg - miasto dla Ciebie
Dodawaj bezpłatnie apartamenty, pensjonaty, hotele, noclegi i imprezy
Ogłoszenia Kołobrzeg Apartamenty Kołobrzeg Pensjonaty Kołobrzeg Wczasy Kołobrzeg Hotele Kołobrzeg Tanie noclegi Kołobrzeg
 
 

Tutaj jesteś: Strona główna > Co warto zobaczyć w Kołobrzegu

Sylwester 2013
Prezenty na urodziny
Pierwsza Komunia

Co warto zobaczyć w Kołobrzegu

Kołobrzeg jest miastem małym, ale z bogatą historią, z pewnością też jest miasteczkiem zadziwiającym i wyjątkowo urokliwym. Miasto oferuje nam więcej atrakcji, niż może się nam wydawać na pierwszy rzut oka, a każdy kolejny spędzony tam dzień może przynieść nowe odkrycia. Poniższy przewodnik pozwoli zaplanować Państwu pobyt w tym słynnym kurorcie ukazując określone atrakcje - pamiętajmy jednak, że podczas wycieczki niezbędna będzie mapa miasta.


- Ewangelicki zespół klasztorny położony przy ulicach Katedralnej i Rzecznej. W kompleksie znajduje się słynny z powodu odprawienia w nim pierwszej po wojnie mszy kościół Niepokalanego Poczęcia NMP - piękna neogotycka budowla górująca nad otaczającymi ją niskimi budynkami.

 
Katedra Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu Baszta Prochowa - pozostałość Twierdzy Kołobrzeskiej

Katedra Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu

Baszta Prochowa - pozostałość Twierdzy Kołobrzeskiej

- Konkatedra Wniebowzięcia NMP przy ulicy Mariackiej. Masywna budowla składająca się z wzniosłych wież połączonych murem, co nadaje jej charakterystycznego klimatu. Najstarsza część pochodzi z gotyku, później była kilkakrotnie przebudowywana, na szczęście nie tracąc swojej wyjątkowości. W środku możemy zobaczyć między innymi zabytkową chrzcielnicę i tablice nagrobne mieszczan, zdecydowanie warto wybrać się tam w słoneczny dzień, gdy promienie słońca przenikając przez witraże, malujące drgające na ścianach wzory.
- Rozmieszczone w centrum pozostałości Twierdzy Kołobrzeskiej pochodzące z XVII i XIX wieku - częścią tych umocnień jest wysoka na 26 m, do dziś działająca Latarnia Morska Kołobrzeg.
- Parki Kołobrzeskie - mapa Kołobrzegu już na pierwszy rzut oka obfituje w kilka zielonych zakątków, letnia stolica Polski posiada także kilka potężnych zespołów drzewnych, w których możemy odpocząć zwiedziwszy inne atrakcje.

 

- Nowy ratusz, w samym sercu miasta, zbudowany na miejscu zburzonego gotyckiego oryginału w XIX wieku - do dziś zadziwia perfekcją konstrukcji i lekkością bryły.
- Kamienica Schliffenów, przy ulicy Emilii Gierczak. To najstarszy zachowany budynek mieszkalny w mieście, pochodzący z XV wieku. Obecnie dość zaniedbana, ale w ciągłym remoncie, powoli wraca do stanu świetności. Rodzina mieszkająca tu w średniowieczu, jest do dziś pamiętana jako fundator pięknego - znajdującego się w opisanej powyżej konkatedrze - drewnianego świecznika z fantastycznym rzeźbieniem postaci świętych i Świętej Rodziny przeplatanym motywami roślinnymi.
- Łaźnia miejska czy inne nie sakralne atrakcje i zabytki również stanowią ważną część architektury Kołobrzegu.

Ratusz na Starym Mieście w Kołobrzegu Mieszczańska kamienica Schliffenów

Ratusz na Starym Mieście

Mieszczańska kamienica Schliffenów

W mieście znaleźć możemy też różnego rodzaju miejsca Pamięci Narodowej, pomniki i płyty uwieczniające wydarzenia. To atrakcje nie tylko dla historyków:
- Pomnik Zaślubin Polski z Morzem - pamiątka roku 1920 gdy generał Haller wrzucając w morskie głębiny połączył nierozerwalnie nasz kraj z Bałtykiem. Zdarzenie znalazło odbicie na przykład w obrazie Wojciecha Kossaka (tego samego, który malował Panoramę Racławicką) pod tymże tytułem.
- Tablica pamiątkowa wmurowana w 25-lecie powstania Solidarności z którą Kołobrzeg był blisko związany.
- Lapidarium żydowskie - składające się z ustawionych na planie gwiazdy Dawida macew - ważne miejsce kultu judaistycznego.
- Pomnik Sanitariuszki, przy ulicy gen. Wł. Sikorskiego. Odlew wykonał wrocławski artysta Adolf Cogiel, pomnik odsłonięto w 1980, wzniesiony jako hołd dla wszystkich kobiet leczących i wspomagających rannych podczas II wojny światowej.

 

Jadąc do Kołobrzegu możemy być spokojni o nocleg - hotele, motele, pensjonaty i kwatery prywatne rozmieszczone w całym mieście, będąc zaś poza centrum możemy trafić na tanie i wygodne domki letniskowe. Jednakże w sezonie nocleg lepiej zarezerwowoać z wyprzedzeniem. Każda mapa Kołobrzegu wystarczy nam by sprawnie odnaleźć szukane przez nas miejsce - nadmorska stolica Polski ma ten plus, że nie jest zbyt rozległa, a bary, knajpy z dance floorem i wszystkie ciekawe miejsca położone są w centrum.

Lapidarium Żydowskie w Kołobrzegu Pomnik Tysiąclecia w Kołobrzegu

Lapidarium Żydowskie

Pomnik Tysiąclecia

 

ZOBACZ JAK CIEKAWIE SPĘDZIĆ CZAS W KOŁOBRZEGU I OKOLICACH

Mapa zabytków | Ciekawe miejsca | Festiwale | Imprezy | Molo | Port | Rejsy turystyczne | Rejsy wędkarskie | Restauracje | Rozrywki | Ośrodki SPA | Sporty wodne | Święta i sylwester | Uzdrowisko | Co warto zobaczyć | Jak spędzić wczasy | Walentynki nad morzem | Weekend w Kołobrzegu | Atrakcje Grzybowa | Jak wybrać hotel | Jak wybrać kwatere lub pokój